Veiligheid in Indo-Pacific leidt tot Japans bezoek aan Nederland

Generaal Yoshihide Yoshida is vrijdag in Den Haag te gast geweest bij Commandant der Strijdkrachten generaal Onno Eichelsheim en minister van Defensie Ruben Brekelmans. De hoogste militair van Japan en Brekelmans bespraken de dreigingen en geopolitieke ontwikkelingen in de Indo-Pacific

Eichelsheim bracht in april 2023 al een bezoek aan generaal Yoshida in Japan. Beide generaals concludeerden toen dat de situatie in de Indo-Pacific vraagt om meer aandacht en samenwerking. Dit met name om de internationale rechtsorde in de regio te bevorderen en te beschermen. Een veilige Indo-Pacific is van groot belang.

Veiligheidsontwikkelingen in Europa hangen direct samen met die in de Indo-Pacific. Een recent voorbeeld hiervan is het sturen van Noord-Koreaanse militairen naar het front in Oekraïne door Rusland. Daarnaast is de Indo-Pacific een belangrijke economische groeiregio in de wereld. Hoe bereiden de Nederlandse krijgsmacht en die van Japan zich voor op het moeten beschermen van de internationale rechtsorde? 
 

Inhoudelijk programma

Yoshida beperkte zijn bezoek aan Defensie niet tot Den Haag. De delegatie bracht onder meer een bezoek aan het Militair Revalidatie Centrum (MRC) in Doorn en aan de special forces. Hij verdiepte zich hier in de joint aansturing van deze eenheden. Japan is net als Nederland bezig met het opzetten van een Joint Operation Centre.  
 

Commandant der Strijdkrachten generaal Onno Eichelsheim en generaal Yoshihide Yoshida.

425 jaar betrekkingen

Dit jaar vieren we 425 jaar diplomatieke betrekkingen tussen Japan en Nederland. Het bezoek van Yoshida was daarmee een belangrijk startpunt voor de verdere bestendiging van de militaire samenwerking tussen beide landen.   

Japan telt ongeveer 125 miljoen inwoners en heeft een defensieorganisatie van 250.000 militairen en 56.000 reservisten.

Bij de recente hervorming van de Japanse Zelfverdedigingsmacht zoekt het land meer internationale verbinding en steun. Dit omdat het dreiging onderkent van omliggende landen als China, Rusland en Noord-Korea.

Nederland is militair gezien al regelmatig in de Indo-Pacific. Dit past in de groeiende aandacht van Nederland en de bondgenoten voor een veilige Indo-Pacific. Vorig jaar nog was Zr.Ms. Tromp in de regio. Nederland wil elke 2 jaar een marineschip naar de Indo-Pacific sturen om militaire aanwezigheid te tonen. Daarnaast neemt Defensie sinds deze maand deel aan de United Nations Command (UNC) in de Republiek Korea (Zuid-Korea).